Matka Boża Leśniańska – (Matka Jedności i Wiary)

Jednym ze znanych Podlaskich Sanktuariów Maryjnych jest Leśna Podlaska. Miejscowość ta zasłynęła dzięki znalezionej tam w 1683 r. dnia 26 września kamiennej płaskorzeźbie z wizerunkiem Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus , która znajdowała się na drzewie gruszy. Znalazcami było dwóch małych chłopców: Aleksander Stelmaszczuk (9 lat) i Miron Makaruk (10 lat), którzy paśli bydło . Wizerunek został umieszczony na dworze dziedzica Leśnej – Pawła Michałowskiego , który nakazał zbudowanie drewnianego kościółka w miejscu odnalezienia płaskorzeźby. Trzy lata później w 1686 r. w nowo powstałym kościółku umieszczono kamienną ikonę. W roku 1700 po wcześniejszym przesłuchaniu świadków , biskup Franciszek Prażmowski uznaje cudowność łask i zezwala na publiczny kult Maryjny. W 1716 r. książę Karol Stanisław Radziwił , funduje złote korony. Wzrost kultu sprawił iż w 1731 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni , która trwała do 1758 r., oraz sprowadzono paulinów do opieki nad parafią. Za aktywną pomoc powstańcom w powstaniu styczniowym sanktuarium zostało w 1874 r. zmienione na cerkiew. Jednak  Biskup Janowa – Beniamin Szymański przewidując po powstańcze represje wcześniej ukrył oryginał kamiennej ikony Matki Bożej u sióstr Benedyktynek w Łomży.

DSCF0406_crDSCF0407_cr

XIX w. Polski medalik ze sceną zjawienia MB Leśniańskiej na drzewie gruszy . Na rewersie widoczna postać św. Wiktora Męczennika , którego relikwie znajdują się w bazylice w Leśnej Podlaskiej. Sygnowany :WL. Rewoliński nr. 570. Wymiary: 25 x 18 mm.

.1a1b

XIX w. Bardzo ciekawa odmiana medalika z nietypowymi napisami na awersie: M.B.  LESZNICKA  lub LASZNICKA  Z  NAD NAMI , a na rewersie :  S: ANTONI MOGILEWSKI . Odmiana nie notowana u Rewolińskiego. Wymiary: 25 x 19 mm.

DSCF1356_crDSCF1357_cr

XX w. A dokładniej 1919 r.  Aluminiowy medalik  upamiętniający rocznicę objawienia  Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Wymiary: 27 x 19 mm.

Po intensywnych poszukiwaniach oryginał został odnaleziony w 1926 r., a w dniach 22 -25 września 1927 r. w uroczystej trzydniowej procesji dokonano uroczystego powrotu cudownej ikony Matki Bożej do Leśnej. W roku 1963 prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński przyozdobił wizerunek koronami papieskimi. Od 1980 r. została wprowadzona stała nowenna każdego 26 dnia miesiąca , która przyczyniła się do znacznego ożywienia kultu Matki Bożej i łask za jej pośrednictwem wypraszanych. W 1981 r. Stolica Apostolska nadaje nowy tytuł Matce Bożej – „ Matka Jedności i Wiary”, a w 1983 r. odbyły się uroczystości 300 – lecia zjawienia cudownej ikony Matki Bożej.

DSCF0410_crDSCF0411_cr

XX w.  Medalik szkaplerzny z MB Leśniańską.  Średnica : 19 mm.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Poleć
  • RSS

One Response to Matka Boża Leśniańska – (Matka Jedności i Wiary)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


cztery − = 0