Matka Boża Ostrobramska (Matka Miłosierdzia) Królowa Korony Polskiej

DSCF0627_crDSCF0630_cr

Lata 20 XX w. cynkowy medalion – obrazek z wizerunkiem MB Ostrobramskiej  sygnowany  J. SOPYŁO  z Lwowa. Ułamane uszko. Średnica: 55 mm.

Ten charakterystyczny i bardzo rozpoznawalny wizerunek Matki Bożej został namalowany na początku XVII w.(prawdopodobnie między 1620 a 30 rokiem) przez nieznanego artystę na na ośmiu dębowych deskach i został umieszczony na jednej z dziewięciu obronnych bram miejskich otaczających wówczas Wilno. Brama ta nosi nazwę „Ostra Brama” i jako jedyna zachowała się do dzisiejszego dnia , a to za sprawą wizerunku Matki Miłosierdzia , który bardzo szybko został uznany za cudowny. Świadczyć o tym mają liczne wota umieszczone obok obrazu , jednym z charakterystycznych jest srebrny półksiężyc umieszczony na dole obrazu w 1849 r. z wygrawerowanym podziękowaniem za wysłuchane prośby. Srebrną pozłacaną suknię wraz z dwiema koronami nałożono na obraz około 1671 r. Jedna korona jako symbol Królowej Niebios druga zaś Królowej Polski . Szczegółową historię samego obrazu jak i miejsca można z łatwością odnaleźć , lecz ja chciałbym przytoczyć kilka istotnych szczegółów. W roku 1761 zostaje wydana Relacja o Cudownym Obrazie przez karmelitę o. Hilańona. Do rozsławienia tego wizerunku przyczynił się też nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz , który na kartach swojego dzieła „ Pan Tadeusz „ pisze:

„ Panno święta , co Jasnej bronisz Częstochowy

I w Ostrej świecisz Bramie! Ty , co gród zamkowy

Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!

Jak mnie dziecko do zdrowia przywróciłaś cudem,

( Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę

Ofiarowany , martwą podniosłem powiekę

I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu

Iść za wrócone życie podziękować Bogu )”

DSCF0641_crDSCF0646_cr

DSCF0644_crDSCF0645_cr

Dwa takie same medaliki z końca XIX  lub początku XX w. jeden bity w brązie a drugi w aluminium z wizerunkiem  MB Ostrobramskiej i Błogosławionego  Andrzeja Boboli ( beatyfikowany 30-10-1853 r , a kanonizowany  17-04-1938 r.). Wymiary: 40 x 29 mm.

2 lipca 1927 r. odbywa się koronacja obrazu koronami papieskimi i nadanie nazwy ( Ikona Matki Bożej Miłosierdzia ),w uroczystości wzięli udział marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki. Podczas działń wojennych korony papieskie zaginęły.

DSCF0632_crDSCF0633_cr

XXw. Aluminiowy medalik wybity na okoliczność koronacji obrazu MB Ostrobramskiej . Wymiary: 31 x 20 mm.

DSCF1093_crDSCF1094_cr

XX w. Aluminiowy medalik koronacyjny z MB Ostrobramską , sygnowany KS (Kasprzykiewicz i Szmakfefer). Średnica 23 mm.

DSCF1432_crDSCF1436_cr

XX w. Aluminiowy medalik z MB Ostrobramską , i widokiem kaplicy MB Ostrobramskiej , sygnowany KS (Kasprzykiewicz i Szmakfefer). Średnica 19 mm.

Z sanktuarium w Ostrej Bramie jest też związany początek kultu Miłosierdzia Bożego . Właśnie tutaj po raz pierwszy publicznie został zaprezentowany w dniach 26 – 28 kwietnia 1935 r. namalowany w Wilnie według wskazań św, siostry Faustyny Kowalskiej Obraz Miłosierdzia Bożego ( Jezusa Miłosiernego z wypływającymi z serca dwoma promieniami białym i czerwonym). Św. Faustyna miała też widzenie dotyczące tryumfu tego obrazu.

DSCF0635_cr

Znaczek przypinka Młodzieży Sodalicyjnej (Sodalicja Mariańska ) z wizerunkiem MB Ostrobramskiej  i herbem Lwowa . Widnieje data 1938 r. i napis  ” Dzięki Ci Matko za Lwów”. Znaczek sygnowany : W. BUSZEK  Lwów.  Wymiary: 41 x 24 mm.

DSCF0638_crDSCF0639_cr

Żołnierski obrazek z wizerunkiem MB Ostrobramskiej  wykonany z blachy po konserwie wojskowej ( na odwrocie widoczne resztki farby z napisem ” WIEPRZOWA  WE WŁASNYM SOSIE”  ). Ręczna robota bardzo starannie wykonana ,  owal wycinany ręcznie .  Poprzedni właściciel znalazł go na miejscu okopów  II-go  wojennych.  Wymiary: 87 x 65 mm.

W 1993 r. przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej Modlił się papież Jan Paweł II .

DSCF0766_crDSCF0767_cr

XX w. Aluminiowy medalik z MB Ostrobramską i św. Kazimierzem. Sygnowany KS (Kasprzykiewicz i Szmakfefer).  Wymiary: 28 x 19 mm.

DSCF0648_cr

Współczesny mały srebrny medalik z MB Ostrobramską.  Średnica: 14 mm.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Poleć
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


osiem − 6 =