Lata 20 XX w. cynkowy medalion – obrazek z wizerunkiem MB Ostrobramskiej sygnowany J. SOPYŁO z Lwowa. Ułamane uszko. Średnica: 55 mm.
Ten charakterystyczny i bardzo rozpoznawalny wizerunek Matki Bożej został namalowany na początku XVII w.(prawdopodobnie między 1620 a 30 rokiem) przez nieznanego artystę na na ośmiu dębowych deskach i został umieszczony na jednej z dziewięciu obronnych bram miejskich otaczających wówczas Wilno. Brama ta nosi nazwę „Ostra Brama” i jako jedyna zachowała się do dzisiejszego dnia , a to za sprawą wizerunku Matki Miłosierdzia , który bardzo szybko został uznany za cudowny. Świadczyć o tym mają liczne wota umieszczone obok obrazu , jednym z charakterystycznych jest srebrny półksiężyc umieszczony na dole obrazu w 1849 r. z wygrawerowanym podziękowaniem za wysłuchane prośby. Srebrną pozłacaną suknię wraz z dwiema koronami nałożono na obraz około 1671 r. Jedna korona jako symbol Królowej Niebios druga zaś Królowej Polski . Szczegółową historię samego obrazu jak i miejsca można z łatwością odnaleźć , lecz ja chciałbym przytoczyć kilka istotnych szczegółów. W roku 1761 zostaje wydana Relacja o Cudownym Obrazie przez karmelitę o. Hilańona. Do rozsławienia tego wizerunku przyczynił się też nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz , który na kartach swojego dzieła „ Pan Tadeusz „ pisze:
„ Panno święta , co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty , co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia przywróciłaś cudem,
( Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę
Ofiarowany , martwą podniosłem powiekę
I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu
Iść za wrócone życie podziękować Bogu )”
Dwa takie same medaliki z końca XIX lub początku XX w. jeden bity w brązie a drugi w aluminium z wizerunkiem MB Ostrobramskiej i Błogosławionego Andrzeja Boboli ( beatyfikowany 30-10-1853 r , a kanonizowany 17-04-1938 r.). Wymiary: 40 x 29 mm.
2 lipca 1927 r. odbywa się koronacja obrazu koronami papieskimi i nadanie nazwy ( Ikona Matki Bożej Miłosierdzia ),w uroczystości wzięli udział marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki. Podczas działń wojennych korony papieskie zaginęły.
XXw. Aluminiowy medalik wybity na okoliczność koronacji obrazu MB Ostrobramskiej . Wymiary: 31 x 20 mm.
XX w. Aluminiowy medalik koronacyjny z MB Ostrobramską , sygnowany KS (Kasprzykiewicz i Szmakfefer). Średnica 23 mm.
XX w. Aluminiowy medalik z MB Ostrobramską , i widokiem kaplicy MB Ostrobramskiej , sygnowany KS (Kasprzykiewicz i Szmakfefer). Średnica 19 mm.
Z sanktuarium w Ostrej Bramie jest też związany początek kultu Miłosierdzia Bożego . Właśnie tutaj po raz pierwszy publicznie został zaprezentowany w dniach 26 – 28 kwietnia 1935 r. namalowany w Wilnie według wskazań św, siostry Faustyny Kowalskiej Obraz Miłosierdzia Bożego ( Jezusa Miłosiernego z wypływającymi z serca dwoma promieniami białym i czerwonym). Św. Faustyna miała też widzenie dotyczące tryumfu tego obrazu.
Znaczek przypinka Młodzieży Sodalicyjnej (Sodalicja Mariańska ) z wizerunkiem MB Ostrobramskiej i herbem Lwowa . Widnieje data 1938 r. i napis ” Dzięki Ci Matko za Lwów”. Znaczek sygnowany : W. BUSZEK Lwów. Wymiary: 41 x 24 mm.
Żołnierski obrazek z wizerunkiem MB Ostrobramskiej wykonany z blachy po konserwie wojskowej ( na odwrocie widoczne resztki farby z napisem ” WIEPRZOWA WE WŁASNYM SOSIE” ). Ręczna robota bardzo starannie wykonana , owal wycinany ręcznie . Poprzedni właściciel znalazł go na miejscu okopów II-go wojennych. Wymiary: 87 x 65 mm.
W 1993 r. przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej Modlił się papież Jan Paweł II .
XX w. Aluminiowy medalik z MB Ostrobramską i św. Kazimierzem. Sygnowany KS (Kasprzykiewicz i Szmakfefer). Wymiary: 28 x 19 mm.
Współczesny mały srebrny medalik z MB Ostrobramską. Średnica: 14 mm.