Duży medalik z okresu XVII – XVIII w. z przedstawieniem wizerunku Matki Jezusa Chrystusa oraz św. Franciszka z Asyżu. Maryja ukazana jest tu z profilu tak jak na medalikach “ Salvator Mundi” Sam medalik jest wielkością i kształtem bardzo podobny do dużego Salvator Mundi z mojego zbioru , co może świadczyć o tym iż oba medaliki mogły być wykonane przez tego samego wytwórcę i w podobnym okresie. Napis dookoła głowy Matki Bożej w tłumaczeniu brzmi: ” Matko Jezusa Chrystusa módl się za nami”.
XVII – XVIII w. św. Franciszek ( scena otrzymania stygmatów) Wymiary: 35 x 24 mm.
XVII w. Medalik z wizerunkiem Matki Bożej Anielskiej i na rewersie św. Franciszek z Asyżu otrzymujący stygmaty. Wymiary: 31 x 22 mm.
Św. Franciszek z Asyżu
XVIII w. Awers małego medalika przedstawiający św. Franciszka . Średnica: 15 mm.
Bardzo znany włoski święty żyjący na przełomie XII i XIII w. Był duchownym , mistykiem , stygmatykiem , założycielem zakonu franciszkanów. Mimo iż pochodził z zamożnej rodziny , postanowił żyć w ubóstwie. Swoim przykładem pokuty , pokory i gorliwości w naśladowaniu Chrystusa pociągną wiele osób za sobą . Wiele dzieł zostało poświęconych na jego temat i już za życia uważano go za świętego. Potwierdza to też fakt bardzo szybkiego kanonizowania Franciszka, bo zaledwie niecałe dwa lata po jego śmierci papież Grzegorz IX 16 lipca 1228 r. ogłosił go świętym. Św. Franciszek jest patronem wielu zakonów ,Asyżu , Włoch , aktorów , ekologów , pokoju , zwierząt , harcerzy , ubogich. W ikonografij często jest przedstawiany razem ze zwierzętami. Na medaliku widzimy scenę jak św.Franciszek otrzymuje stygmaty.
XIX w. Polski medalik ze św. Franciszkiem ( scena otrzymania stygmatów) . Rewoliński nr. 1170. Wymiary: 22 x 18 mm.
XX w. Aluminiowy medalik z 1926 r. upamiętniający 700 rocznicę śmierci św. Franciszka . Średnica : 23 mm.
XIX – XX w. Znaczek – przypinka III Zakonu św. Franciszka (tercjarzy ). Wymiary: 25 x 29 mm.
One Response to Matka Jezusa Chrystusa i św. Franciszek z Asyżu