Medaliki ze św. Stanisławem biskupem krakowskim , męczennikiem, patronem Polski

Św. Stanisław ze Szczepanowa (1030 – 1079 r) ,bo tam się urodził to XI – wieczny polski duchowny. Postać bardzo barwna , Gorliwy obrońca wiary i moralności. Jako biskup krakowski zasłynął wyjednaniem u papieża Grzegorza VII wskrzeszenia metropolii gnieźnieńskiej. Kupił dla biskupstwa wieś Piotrawin , z tym miejscem wiąże się legenda o wskrzeszeniu Piotra Strzemieńczyka – właściciela Piotrawina , który sprzedał biskupowi tą wieś. Trzy lata po śmierci Piotra , jego krewni chcieli podważyć legalność nabycia wsi przez biskupa. Na okoliczność rozprawy przed sądem książęcym św. Stanisław wskrzesza Piotra by on zaświadczył o legalności transakcji. Więcej o tym można przeczytać na stronie: http://www.parafiapiotrawin.eu/viewpage.php?page_id=4 . Kroniki podają też inne ważne zdarzenia, mianowicie zatarg biskupa z Bolesławem Śmiałym, który napomniał władcę gdy ten mścił się na swoich poddanych. Za ten konflikt św. Stanisław poniósł straszną karę, został zabity podczas odprawiania mszy, a jego ciało zostało poćwiartowane. W konsekwencji tego czynu Bolesław został wygnany. Więcej o życiorysie św. Stanisław przeczytacie na : http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-08a.php3 . Kanonizacji świętego dokonał papież Innocenty IV dnia 8 września 1253 r. Św. Stanisław jest jednym z głównych patronów Polski.

DSCF1210_crDSCF1211_cr

 XX w. Srebrny medalik patriotyczno – religijny „ Pamiątka z Piotrawina” Odniesienie w modlitwie na rewersie za Naród Polski przez wstawiennictwo św. Stanisława ,może świadczyć iż jest on wybity na początku XX w. Sygnowanie X.W.F pod modlitwą tyczy się ówczesnego proboszcza ks.Władysława Frankowskiego 1904 – 1929 r. Medalik ten został w sierpniu opisany na forum „Odkrywcy”. Jakieś półtora miesiąca temu trafił w moje ręce. Tym bardziej się cieszę iż jest to pamiątka tycząca się Lubelszczyzny ,a Parafia w Piotrawinie jest jedną z najstarszych w naszym regionie ,sięgającą XI w., oraz znanym miejscem kultu i obecności ,dokonania cudu przez św. Stanisława. Medalik sygnowany na awersie  SW. Wymiary: 40 x 27 mm

.DSCF1216_crDSCF1217_cr

XIX w. Medalik ze św. Stanisławem i MB Częstochowską  na obłoku. Sygnowany IB  ( Jan Bitschan ).  Niezgodność co do ilości gwiazd w aureoli MB, Rewoliński opisuje 11 a faktycznie jest 9, reszta się zgadza . Rewoliński  nr 1042. Wymiary: 22 x 16 mm.

DSCF1938_crDSCF1939_cr

XIX w. Medalik z MB Częstochowską i Św. Stanisławem Biskupem Krakowskim. Sygnowany IB (Jan Bitschan ).  Wymiary: 21 x 14 mm.

Medalik Czemiernicki

DSCF1214_crDSCF1215_cr

XIX w. Pamiątkowy medalik wybity dla Parafii św. Stanisława BM w Czemiernikach na okoliczność zakończenia remontu wnętrza kościoła parafialnego, który po drugim pożarze dachu był w opłakanym stanie. Przez kilka miesięcy ,gdy trwał remont wnętrza , rolę kościoła parafialnego pełniła kaplica cmentarna. Po zakończeniu tych prac odbyła się wielka uroczystość przeniesienia odprawiania nabożeństw z powrotem do kościoła parafialnego. Ówczesnym proboszczem był młody ks. Karol Mleczek. Uroczystość odbyła się 25 października 1868 r. Na tą okoliczność zostały wykonane pamiątkowe medaliki oraz obrazki, które sprzedawano wśród wiernych. Były to swoiste cegiełki na remont świątyni , który jeszcze trwał i zakończył się dopiero w 1875 r. Sama uroczystość przyciągnęła masę wiernych z całej parafii i z sąsiednich miejscowości , samych kapłanów było 28, trzeba wspomnieć iż był to okres po powstańczych represji i prześladowań ludności przez wojsko carskie. Co do medalików, wiem iż była jedna odmiana bita w miedzi posrebrzana lub pobielana i bita w srebrze w próbie 84 (prawdopodobnie dla zamożniejszych parafian, dostojników lub kapłanów ). O odmianie w srebrze nie wspomina Rewoliński , tylko o posrebrzanym medaliku pod pozycją nr 1282. Nadaje stopień rzadkości R2 , co oznacza iż nakład był niewielki. Medalik w srebrze jest więc jeszcze rzadszy. Medaliki zostały wykonane przez Jana Bitschana sygnowane IB. Jest to dla mnie ciekawa lokalna pamiątka , gdyż tyczy się sąsiedniej parafii ,erygowanej w 1325 r., a sama miejscowość posiada bogatą historię. Rewoliński nr 1282 , stopień rzadkości R2.  Wymiary : 21 x 18 mm.

Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu okazało się, iż parafia Czemierniki posiada jeszcze jeden medalik wykonany na inną okoliczność w 1905 r. Jest to „Pamiątka Wizyty Biskupa F. Jaczewskiego w Czemiernikach, która miała miejsce prawdopodobnie 26 sierpnia 1905 r.  Szukając informacji na temat tego wydarzenia natrafiłem na artykuł w Echu Katolickim gdzie jest wspomniane o wizycie tego biskupa w Czemiernikach. Link do artykułu: http://echokatolickie.pl/index.php?str=100&id=12645  . Widoczny na zdjęciu medalik posiada błąd literowy, bo opis na nim powinien być „BISKUPA W CZEMIERNIKACH” a nie ” Z CZEMIERNIK”

 A oto zdjęcie tego medalika:

DSCF2105_crDSCF2104_cr

XX w.  Aluminiowy medalik  z błędem w opisie wykonany na  Pamiątkę wizyty biskupa  F. Jaczewskiego w Czemiernikach  w 1905 r. Sygnowany PB ( Paweł  Bitschan ).  Wymiary: 28 x 19 mm.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Poleć
  • RSS

One Response to Medaliki ze św. Stanisławem biskupem krakowskim , męczennikiem, patronem Polski

  1. Szara Sowa pisze:

    Zacne medaliki. Te wybijane jako cegiełki na renowację czy odbudowę skrzętnie przechowywane w domach, raczej nie noszone na szyi, dlatego na polu się nie znajduje. Szkoda tylko, że często kładzione zmarłym do trumny i tam pozostaną na wieki. Tym większy rarytas dla kolekcjonera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


4 + = dziewięć