Stacje Drogi Krzyżowej na Jasnej Górze – medalik

Kilka dni temu wpadł mi w ręce ciekawy medalik przedstawiający Stacje Drogi Krzyżowej na Jasnej Górze. Z informacji jakie można znaleźć w internecie wynika iż owe stacje powstawały w latach 1900 – 1913 według projektu Stefana Szyllera , natomiast rzeźby wykonał artysta Pius Weloński, które następnie odlano z brązu. Ciekawy opis napotkałem na stronie: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-3529 , który przedstawia historię powstania Drogi Krzyżowej według relacji Tygodnika Ilustrowanego z 1913 r. Opisana też jest tam uroczystość poświęcenia Drogi Krzyżowej. Prawdopodobnie też w związku z tą uroczystością lub jako pamiątka po tych wydarzeniach został wykonany poniższy medalik, sygnowany WB.

DSC_6910_crDSC_6917_cr

XX w. Aluminiowy medalik z wizerunkiem MB Częstochowskiej oraz siedmioma Stacjami Drogi Krzyżowej (od I – VII) po jednej stronie i widokiem Klasztoru Jasnogórskiego i kolejnymi siedmioma stacjami (od VIII – XIV)  po drugiej stronie.  Sygnowany WB.  Wymiary: 40 x 30 mm.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Gadu-Gadu Live
 • Poleć
 • RSS

2 Responses to Stacje Drogi Krzyżowej na Jasnej Górze – medalik

 1. Jarek pisze:

  Sądzę, że medalik wydano na pamiątkę wydarzeń z 1913 (z poświęcenia). Gdyby było to związane z samym poświęceniem w 1913 to nie pisano by STACJE ale STACYJE (tak zresztą podaje opis Tygodnik Powszechny z 1913).
  Aluminium też mówi o tym, iż jest to powojenne wykonanie.
  Mam identyczny – w ciut lepszym stanie.

 2. AK AK pisze:

  Witam. Śmiem twierdzić iż wybijanie takich medalików ma największy sens właśnie w powiązaniu z uroczystościami, gdyż gromadzą one masę wiernych, którzy nabywają takie pamiątki jako symbol uczestnictwa w wydarzeniu. Jednakże ciężko jest stwierdzić ile powstało matryc do wybijania tego medalika i czy nie były wznowienia nakładów i poprawki w matrycach. Błędy literowe i skróty na medalikach są dość częste, ze względu na ograniczone miejsce i niewielki rozmiar tych przedmiotów. Powszechność wykorzystywania aluminium do wyrobu medalików zaczęła się z początkiem XX w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


siedem − 3 =