Św. Michał Archanioł

Zaliczany do istot niebieskich św. Archanioł Michał jest jednym z najważniejszych i bardziej rozpoznawalnych , czczonych postaci w kulturze żydowskiej i chrześcijańskiej. Według przekazu był on pierwszym aniołem , który wystąpił przeciwko Lucyferowi podczas buntu do jakiego doszło w niebie i wypowiedział wojnę szatanom (zbuntowanym aniołom). Opowiedział się po stronie Boga okrzykiem: ”Któż jak Bóg” – jest to też hebrajskie znaczenie Jego imienia. Uważany za księcia wojsk niebieskich , kilkakrotnie wspominany w Starym i Nowym Testamencie. Chrześcijański kult św. Michała Archanioła znany jest od II wieku, powstało wiele świątyń i zakonów pod Jego wezwaniem. W Konstantynopolu w V w. znany był cudowny obraz św. Michała Archanioła. Znane są tęż liczne objawienia świętego, ostatnio natrafiłem na ciekawy opis takiego zdarzenia , św. Michał ukazał się amerykańskiemu żołnierzowi walczącemu w Korei i uratował mu życie. Jest to jedna z relacji ,jakich w internecie jest wiele dotyczących cudownych zdarzeń jakie miały miejsce z udziałem św. Michała Archanioła. Świadectwem żywego kultu są też medaliki z wizerunkiem tego świętego.

DSCF0758_crDSCF0759_cr

XVII – XVIII w. Mosiężny medalik z wizerunkiem św. Michała Archanioła z jednej strony i Anioła Stróża z drugiej.  Wymiary: 37 x 25 mm.

DSCF0762_crDSCF0763_cr

XIX w. Polski medalik z MB Częstochowską i św. Michałem Archaniołem.  Rewoliński nr 390. Wymiary: 27 x 19 mm.

DSCF0764_crDSCF0765_cr

Koniec XIX w. Polski  aluminiowy medalik z MB Studziańska i św. Machał Archanioł. Sygnowany AM (Aleksander Magnus).  Wymiary: 28 x 19 mm.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Gadu-Gadu Live
  • Poleć
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


osiem + = 13