Św. Józef z Nazaretu zwany Cieśla był mężem Maryi i opiekunem Jezusa, pochodził z królewskiego rodu Dawida. Józef poślubił Maryję będąc wdowcem. Bóg powierzył mu misję bycia głową Świętej Rodziny i ochrony dzieciątka Jezus przed czyhającymi zagrożeniami. Jeszcze przed narodzinami Jezusa ,miał we śnie widzenie anioła , który nakazał mu przyjąć pod swój dach brzemienną Maryję i po urodzeniu nadać chłopcu imię Jezus. Kolejne widzenie św. Józef miał wtedy gdy król Herod chciał zgładzić nowo narodzonego Jezusa. Anioł nakazał wtedy by wraz z rodziną uciekał do Egiptu. Ewangelia kilkakrotnie przytacza jego postać, lecz sam św. Józef zyskuje miano „Milczącego Świętego”gdyż na kartach Ewangelii nie wypowiada żadnego słowa . Jego pokora i posłuszeństwo w wykonaniu Bożych nakazów sprawiły iż został patronem całego Kościoła Powszechnego. Początki kultu św. Józefa sięgają IV wieku lecz wzrost czci następuje od średniowiecza. W 1847 r. zostaje ustanowione święto św. Józefa jako Opiekuna Kościoła Chrystusowego ,a w 1870 roku 8 grudnia papież Pius IX ogłasza św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego . W tym to okresie powstaje wiele medalików z wizerunkiem św. Józefa z dzieciątkiem Jezus i ze św. Rodziną.. Są taż starsze medaliki z wizerunkiem świętego. Oto kilka z nich:
XVII – XVIII w. Wizerunek św. Józefa ze starego medalika Częstochowskiego . Rewoliński nr. 90
XVII – XVIII w. Stary medalik z wizerunkiem św. Józefa z jednej strony i św. Wenancjusza z Camerino z drugiej strony. Średnica: 20 mm.
XVIII – XIX w. Ołowiany medalik ze św. Józefem. Bardzo ciekawy rewerslecz nie do końca zidentyfikowany. Na pewno widać Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus , a z boku św. Archanioła Michała. Wymiary: 36 x 31 mm.
XIX w. Medalik wybity na pamiątkę 100 lat od koronacji cudami słynącego obrazu św. Józefa z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu (1796 – 1896 ). Wymiary: 33 x 19 mm.
XIX w. Medalik z MB Częstochowską i św. Józefem. Wymiary: 33 x 19 mm.
XIX w. Mały medalik MB Miłosierdzia i św. Józefem . Sygnowany PB (Paweł Bitschan). Wymiary: 19 x 14 mm.
XIX w. Dwa małe medaliki sygnowany AM ( Aleksander Magnus ). Pierwszy z MB Miłosierdzia i św. Józefem, natomiast drugi z MB Częstochowską i św. Józefem. Wymiary: 21 x 14 mm.
XIX w. Ciekawy medalik z MB Częstochowską i św. Józefem . Sygnowany FK , z początku myślałem iż to PB , lecz po dokładnym obejrzeniu pod lupą wychodzi że jes to FK. Wymiary: 21 x 14 mm.
XIX w. Mały medalik z Matką Dobrej Rady i z postacią św. Józefa opiekuna Kościoła Powszechnego. Wymiary: 20 x 14 mm.
XIX w. Medalik z MB Królową od Serca Jezusowego i św. Józefem. Wymiary: 32 x 19 mm.
XX w. Pamiątkowy medalik z Oratorium św. Józefa w Mount Royal w Kanadzie. Medalik wykonany we Francji. Wymiary: 36 x 22 mm.
2 Responses to Św. Józef opiekun Świętej Rodziny