Św. Benedykt żył w latach 480 – 547 , urodził się w Nursji. Jest założycielem Zakonu Benedyktynów i autorem zachodniego modelu reguły zakonnej. Już za swojego życia zasłynął wieloma cudami i łaskami . Można znaleźć wiele opisów świadczących o skuteczności wstawiennictwa i opieki nad tymi osobami , które modlą się do Boga za przyczyną Tego świętego. Jednym z największych krzewicieli kultu św. Benedykta był papież Leon IX , który sam doznał cudownego uzdrowienia . Jako młody chłopiec został ukąszony przez węża , będąc w stanie agonii ujrzał we śnie św. Benedykta , który dotkną krzyżem jego ran , po czym został uzdrowiony. Prawdopodobnie z tego okresu ( XI w.) pochodzą też pierwsze medaliki odnoszące się do św. Benedykta . Przez kolejne wieki umacniał się kult świętego , oraz pojawiło się wiele odmian medalików . Na medalikach św. Benedykta umieszczony jest tz. Krzyż św. Benedykta z wpisanymi w niego inicjałami modlitwy:
” Krzyż św. Ojca Benedykta
Niech Św. Krzyż będzie moim światłem;
Niech smok nie będzie mym panem.
Odejdź szatanie i nie skłaniaj mnie nigdy do marności.
Napój, który wylewasz jest zatruty, wypij sam swoją truciznę. “
XVII w. Stary medalik ze św. Benedyktem. Średnica: 17 mm.
XVII w. Stary medalik ze św. Benedyktem i św. Landelinem. Wymiary: 38 x 24 mm.
Medalik datowany na XVII – XVIII w. Wymiary: 25 x 15 mm.
Inna odmiana medalika ze św. Benedyktem datowana na XVII-XVIII w. Wymiary: 25 x 18 mm.
W okresie XVII i XVIII w. często spotyka się medaliki św. Benedykta a to ze względu na fakt iż uważano świętego za patrona dobrej śmierci , a noszenie medalika miało chronić od złego oraz od nieszczęść.
Medalik w formie Krzyża datowany na XVII – XVIII w. Na lewym zdjęciu widoczne litery otaczające postać świętego są skrótami od tz. Błogosławieństwa św. Zachariasza papieża. Wymiary: 25 x 25 mm.
Podobna odmiana medalika w formie Krzyża , z tego samego okresu, lecz z dużą postacią świętego Benedykta. Bardzo słaby stan zachowania. Wymiary: 20 x 25 mm.
Nowy nabytek. Odmiana z dużą postacią świętego. Wymiary: 24 x 21 mm.
XIX w. Owalny medalik ze św. Benedyktem. Złamane uszko. Wymiary: 22 x 19 mm.
Medaliki św. Benedykta są popularne do dnia dzisiejszego , mają częściowo zmienioną ikonografię.
XX w. odmiana medalika św. Benedykta. Średnica: 12 mm.